,, Bo teraz Polska żyje, kwitnie…’’- rajd rowerowy

Dnia 18.10.2018 roku odbył się rajd rowerowy upamiętniający 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wzięli w nim udział uczniowie klas ósmych oraz trzeciej oddziału gimnazjalnego z Zespołu Szkół im. Leona Wyczółkowskiego we Wtelnie. Został on zorganizowany przez nauczycieli: Krzysztofa Strąka, Adama Pepłońskiego, Jarosława Sułkowskiego i Mariusza Burdę. Grupa pierwsza odwiedziła miejsca pamięci narodowej na ziemi koronowskiej:

– cmentarz w Tryszczynie,

– pomnik martyrologii w Koronowie,

– miejsce kaźni w Srebnicy,

– pomnik bitwy pod Koronowem,

– miejsce spoczynku ofiar II wojny światowej w Buszkowie,

– Sanktuarium w Byszewie.

Druga grupa dotarła do Doliny Śmierci w Fordonie. Uczestnicy rajdu złożyli znicze

i kwiaty w miejscach pamięci narodowej. W tym dniu udało się pokonać 100 kilometrów. Podczas rajdu uczniowie zostali zapoznani z wybranymi zdarzeniami, które przed laty miały miejsce w odwiedzanych miejscach.