DZIEŃ ZIEMI 22 KWIETNIA

Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło Przywróć naszą Ziemię”.  

W 1990 roku uznano Dzień Ziemi za święto o zasięgu globalnym, 200 milionów ludzi z 141 państw zmobilizowało się i doprowadziło do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. Do dziś obchody te są bardzo dobrą okazją do promowania ekologicznych postaw oraz uświadamiania o problemach klimatycznych na Ziemi.

Jest to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się wytwarzać jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. To cel etyczny, ekonomiczny i wizjonerski, który pomaga ludziom naśladować zrównoważone naturalne cykle, w których wszystkie odrzucane materiały mają stać się zasobami.

Życie wedle idei Zero Waste sprowadza się do stosowania określonych zasad tzw. 5R:

*odmawiaj (refuse),

*ograniczaj (reduce),

*wykorzystaj ponownie (reuse),

*recyklinguj (recycle),

*kompostuj (rot).   (źródło Wikipedia)

Więcej informacji znajdziesz tu Zero Waste

Każdy z nas powinien zadać sobie pytanie:

Czy ja mogę coś zrobić dla Ziemi? Czy mój mały wkład ma znaczenie przy ogromie zniszczeń?

TAK, tak i jeszcze raz tak. Jeśli każdy z nas robiłby dla planety jedną małą rzecz dziennie, byłoby to odczuwalne na całej Ziemi np. rezygnacja z butelek plastikowych czy z torebek foliowych. Nie jest to trudne, trzeba tylko chcieć i z czasem to stanie się rutyną w naszym życiu.

Plastik jest dosłownie wszędzie. Otacza nas z każdej strony. To symbol współczesnego świata. To smutne ale plastik jest nawet w wilgotnych chusteczkach dla niemowląt.

TONIEMY W ŚMIECIACH. DOSŁOWNIE.

We wszystkich ocenach dryfuje 269 tys. ton plastiku, czyli 5,25 biliona śmieci. Według szacunków w 2050 roku w morzach pływać będzie więcej plastikowych butelek niż ryb. Te giną masowo, bo ich organizmy są zatruwane. Plastik jedzą też morskie ptaki. Mylą zapalniczkę lub kolorową zakrętkę ze smaczną przekąską. “Drobiazgi” zatrzymują się w jelitach, co ma zgubny wpływ na zdrowie zwierząt. Zaśmiecane są też plaże. Sytuacja z roku na rok jest coraz gorsza. Wiele państw podejmuje już walkę z plastikową górą śmieci. Na nic się to jednak zda, jeśli zmiany nie będą zaczynały się w naszych domach. Co zatem możemy zrobić?

Warto przyjrzeć się swoim śmieciom. Zauważymy wtedy, co i jak często wyrzucamy. Łatwej wówczas o poszukanie alternatyw. Można też zastanowić się, czy danych rzeczy faktycznie potrzebujemy. Być może zrezygnowanie z nich wcale nie będzie dla nas trudne, a w dalszej perspektywie okaże się idealnym rozwiązaniem. Próba ograniczenia plastiku to też sposób na zmianę nawyków żywieniowych. Taki wysiłek wyjdzie nam na zdrowie.

Nasza planeta jest przez nas zaśmiecana na każdym kroku. Całkowita rezygnacja z plastiku jest niemożliwa, ale obecnie sytuacja wymknęła się spod kontroli. Szkodzimy nie tylko sobie, ale też środowisku naturalnemu. Warto o tym pomyśleć i spróbować dokonać choć małych zmian. (źródło https://vegetotu.pl/blog/)

KONKURS PLASTYCZNY

Uczniowie naszej szkoły przystąpili do konkursu”Dzień Ziemi”.

Przykładowe prace 🙂

Wyniki konkursu już w wkrótce.