Wydarzenia

Wyróżnienie

Barbara Ciemiecka i Amelia Sikora uzyskały wyróżnienie w Powiatowym Konkursie Literackim pt. “Książka najwierniejszym towarzyszem w podróży życia” zorganizowanym przez SP nr 20 w Bydgoszczy.

Wystawa Książek Niewidzialnych

1.04.2022

Tylko dziś u nas taka wyjątkowa wystawa. Trzeba przyznać, że spotkała się z zainteresowaniem czytelników. Reakcje były dwuetapowe: najpierw zdziwienie, a potem zapytanie o możliwość wypożyczenia. Wyjątkowo można było sobie zabrać upatrzoną książkę na własność.

Pasowanie na Czytelnika

3.03.2021r.

W środę 3.03.2021r. na spotkaniu z bibliotekarką uczniowie klasy I dowiedzieli się, jakie książki znajdują się w zbiorach bibliotecznych, jak z nich korzystać i jak można je wypożyczyć w warunkach pandemii. Pierwszoklasiści wykazali się nie tylko znakomitą znajomością baśni, ale także zdolnościami manualnymi. Samodzielnie każdy wykonał swoją figurkę sowy – symbolu biblioteki- która będzie mu przypominać o odwiedzaniu biblioteki. Po udanym przejściu wszystkich prób dzieci powtarzały słowa przyrzeczenia i zostały pasowane na Czytelnika. Otrzymały pamiątkowe zakładki i dyplomy. Na koniec zabrał głos pan dyrektor Cezary Bosacki, a jego słowa o ćwiczeniu czytania pierwszaki wzięły sobie do serca, bo wypożyczają dużo książek. W każdy piątek (dzień wyznaczony dla klasy I ) wszyscy kolejno odwiedzali bibliotekę.
Pasowanie na Czytelnika jak i wypożyczanie książek odbywało się w reżimie sanitarnym. W sprawnych wizytach w bibliotece pomagała wychowawczyni klasy I – pani Barbara Czarkowska- Mucha. Wyrażamy nadzieję, że niedługo znowu spotkamy się z najmłodszymi czytelnikami. W obecnej sytuacji zapraszamy do znanej już wielu uczniom bezkontaktowej formy wypożyczania. Więcej informacji w zakładce: Biblioteka/godziny otwarcia.

Bilet powrotny do biblioteki

25.01.2020r.

Uczniowie najmłodszych klas szkoły podstawowej z radością wrócili do szkoły i do … biblioteki. Odrywamy ich trochę od cyfrowej rzeczywistości i przenosimy w świat literatury. Aby powrót do szkolnych realiów był ciekawszy, zaproponowaliśmy klasie II i III “Bilet powrotny do biblioteki”. Znajdują się na nim ikonki ilustrujące dziesięć różnych kategorii książek dla dzieci. Na odwrocie jest legenda z wyjaśnieniem. Uczniowie czytają i zaznaczają, co już przeczytali. Mają czas do maja. Każdy, kto przeczyta książki z wszystkich kategorii, otrzyma dyplom “Prawdziwego znawcy książek”. Zabawa trwa drugi tydzień, a już wyłonili się miłośnicy czytania. Na razie największym powodzeniem cieszy się seria M. Widmarka “Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” oraz książki Holly Webb o zwierzętach. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania, a wypożyczanie musi odbywać się w reżimie sanitarnym z zachowaniem bezpieczeństwa zapisanym w regulaminie biblioteki na czas pandemii.

Pomysł akcji został zaczerpnięty z czasopisma “Biblioteka w szkole”.

UDZIAŁ W V OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI BICIA REKORDU

W CZYTANIU NA PRZERWIE

I MIĘDZYNARODOWA EDYCJA

22.10.2020r.

Już po raz drugi społeczność naszej szkoły wzięła udział w niecodziennej akcji promowania czytelnictwa – V OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI BICIA REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE. W tym roku odbyła się jej I MIĘDZYNARODOWA EDYCJA. Warunki spowodowane epidemią nie pozwoliły na należyty rozmach, ale na dwóch kolejnych piętnastominutowych przerwach w czwartek 22 października 2020r. zorganizowaliśmy ogólnoszkolne czytanie. Uczniowie przynieśli swoje ulubione książki lub skorzystali z pakietów przygotowanych przez bibliotekę szkolną. Wśród czytających byli też nauczyciele, którzy czytali na głos młodszym dzieciom. Do bicia rekordu dołączyło się 210 osób z klas 1-8 szkoły podstawowej. Dzięki tej kilkunastominutowej akcji doszło do wymiany spostrzeżeń na temat tego, co młodzież lubi czytać i co oczywiste, do wzrostu wypożyczeń z naszej biblioteki. Dziękujemy Wszystkim za włączenie się w popularyzację czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży naszej szkoły.
Akcja jest realizowana w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz Kampanii Społecznej “Cała Polska Czyta Dzieciom”, zaś jej organizatorem jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim.

Pasowanie na Czytelnika

13.10.2020r.

W przeddzień Dnia Edukacji Narodowej klasy IIa i IIb szkoły podstawowej oficjalnie wstąpiły w szeregi czytelników biblioteki szkolnej. Wykonaliśmy piękne sówki – symbole mądrości i bibliotek. Dzieci poznały zasady korzystania biblioteki i oraz złożyły uroczyste przyrzeczenie. Pasowanie na Czytelnika ze względu na pandemię odwlekło się w czasie, ale za to uczniowie świetnie poradzili sobie z pytaniami dotyczącymi baśni i zasad szanowania książek.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29.09.2020r.

Jak co roku, również we wtorek 29 września w dzień urodzin Janiny Porazińskiej obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W związku z zasadami bezpieczeństwa, które należy zachować w ramach przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa głośne czytanie odbyło się w klasach. Ta akcja ma na celu przypomnienie, jak bardzo głośne czytanie przyczynia się do rozwoju młodych ludzi. Pracownicy szkoły czytali uczniom utwory dla dzieci i młodzieży. Starsi wysłuchali m. in. fragmentów powieści Barbary Ciwoniuk, Pawła Beręsewicza czy Agnieszki Stelmaszyk . Młodsi przypomnieli sobie przygody Muninków wysłuchali opowiadań G. Kasdepke. Największymi umiejętnościami musieli wykazać się czytający dla przedszkolaków, dla których wysłuchanie “Lokomotywy” J. Tuwima , “Calineczki” J. Ch. Andersena czy baśni z tomu “Bajarka opowiada” było nie lada przeżyciem.
Wszystkim pracownikom szkoły, którzy włączyli się w akcję serdecznie dziękujemy!

Europejski Dzień Języków Obcych

26.09.2020r.

Europejski Dzień Języków Obcych został ustanowiony przez Radę Europy w 2001r. w celu propagowania nauki języków. Obchodzimy go 26 września. Z tej okazji zapraszamy naszych uczniów do sprawdzenia i poszerzenia swoich kompetencji językowych i skorzystania ze zbiorów naszej biblioteki szkolnej. Dzięki zakupom w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oferujemy książki wydane w języku angielskim dla różnych grup wiekowych i różnym stopniu opanowania języka. Zapraszamy serdecznie!
“Znajomość języków jest bramą do wiedzy.” ‒ Roger Bacon

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23.04.2020r.

Od 1995 roku obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Ten dzień wykorzystuje się do promocji czytania i książek. W tym roku książki są bohaterami drugiego planu. Stoją równiutko za plecami dziennikarzy, artystów i innych rozmówców rozmaitych telekonferencji. W czasach kwarantanny zapewne wielu z nas nadrobiło zaległości w czytaniu, które okazało się jedną z najprościej dostępnych teraz rozrywek. Książki w bibliotekach czekają na wszystkich stęsknionych czytelników. A może sami napiszecie teraz książkę taką dla siebie lub bliskich. Poniżej zamieszczam link do filmu udostępnionego przez jedno z wydawnictw: Jak powstaje książka? https://www.youtube.com/watch?v=icdV3QZb10Q

WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE

wrzesień – październik- listopad 2019r.

Od początku roku szkolnego uczniowie klasy Va i Vb uczestniczyli w programie “Wychowanie przez Czytanie”, którego celem jest promowanie czytelnictwa i literatury, która uczy życia zgodnie z wartościami. Na zajęciach dyskutowali o odpowiedzialności, przyjaźni, szacunku, uczciwości, odwadze. Inspiracją do dyskusji były teksty z książki “Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”, które wspólnie czytaliśmy na zajęciach z wychowawcami. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z tą lekturą!
Program “Wychowanie przez Czytanie” jest prowadzony przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.

“Wyobraź sobie…”

Konkurs Głośnego Czytania

29.-30.10.2019r.

“Wyobraź sobie…” – pod takim tytułem odbył się 29. i 30. 10.2019r. Konkurs Głośnego Czytania, podczas którego uczniowie z klas IV- VIII czytali fragmenty książek o tematyce wykraczającej poza świat rzeczywisty. Uczestnicy najczęściej wybierali fragmenty “Hobbita” J.R.R. Tolkiena, “Opowieści z Narnii”C. S. Lewisa oraz “Małego Księcia” A. Saint Exupery’ego.
klasy IV- VI: I miejsce – Amelia Sikora; II miejsce – Jan Słysz ; III miejsce – Helena Tłuścik ; wyróżnienie- Antoni Właśniak (jury: p. A. Wojciechowska, p. M. Wilczyńska; p. J. Sułkowski)
Klasy VI – VIII I miejsce – Emilia Leonarska ; II miejsce – Dominika Holka ; III miejsce – Zuzanna Sikora; wyróżnienie- Oliwier Danielak (jury: p. A. Wojciechowska; p. U. Gorczyńska, p. J. Sułkowski)
W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych przygotowała p.M. Wilczyńska we współpracy z p. U. Gorczyńską i p.J. Sułkowskim

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

24.09.2019r.

W naszej szkole tę akcję zorganizowaliśmy już w czwartek 26 września 2019r. Uczniowie klas I -III zebrali się w sali zabaw i słuchali z uwagą opowiadań z utworów Grzegorza Kasdepke, które czytali dla nich głośno: pan dyrektor C. Bosacki oraz nauczycielki: p. A. Piasek – Bałdowska, M. Rzendkowska, G. Posłuszna, B. Czarkowska – Mucha i p. M. Adamkiewicz.
Uczniom z klas IV- VIII nauczyciele czytali przez kilka minut fragmenty literatury młodzieżowej na jednej z lekcji.

Wyzwanie czytania przedszkolakom podjęły zaś uczennice klasy VII i VIII: Nadia, Natalia, Marta, Wiktoria i Karolina, które czytały na głos wiersze Juliana Tuwima.

Narodowe Czytanie 2019 – Nowele Polskie

6.09.2019r.

W piątek 6 września 2019r. po raz drugi przyłączyliśmy się do Narodowego Czytania – akcji promującej czytelnictwo i piękno literatury polskiej. Na 8 edycję Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Spośród 8 nowel wybraliśmy “Katarynkę” Bolesława Prusa. Dla uczniów klas IV – VIII czytali p. dyrektor C. Bosacki, p. A. Wojciechowska, p.W.Górska, p. K. Właśniak – Dybiona, p. U. Gorczyńska, p. M. Rujner, p. A. Kąkol, p.M.Burda, p. K. Strąk, p. J. Sułkowski oraz p. M. Wilczyńska.

Jak nie czytam, jak czytam!

7.06.2019r.

Już po raz drugi w naszej szkole przeprowadziliśmy akcję promująca czytelnictwo “Jak nie czytam, jak czytam!” W tym roku uczestnikami są uczniowie z klas najmłodszych od I do IV. Dzieci przyniosły ze sobą książki lub wypożyczyły je z biblioteki, poszukaliśmy cienia i wspólnie czytaliśmy je przed szkołą. Ponieważ trwał akurat Tydzień Czytania Książek dla Dzieci naszą akcję zainaugurował p. Mariusz Burda, który przeczytał na głos “Lokomotywę” Juliana Tuwima. Potem chętne dzieci mogły zaprezentować swoje ulubione książki i na głos dla wszystkich przeczytać ich króciutkie fragmenty . W drugiej części naszego spotkania wszyscy zebrani przed szkołą czytali samodzielnie. Na koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie , rozwijając przed szkołą przygotowany wcześniej transparent z napisem “My lubimy czytać” i pani Małgorzata Wilczyńska – bibliotekarka i koordynatorka akcji w naszej szkole zachęciła wszystkich do wypożyczania książek na wakacje!
Akcja “Jak nie czytam, jak czytam” jest organizowana przez miesięcznik “Biblioteka w szkole”. Polega na czytaniu w jednym czasie przez jak największą grupę młodych ludzi w Polsce. Ma na celu ukazanie dzieciom, że czytanie jest przyjemną formą spędzania czasu. Badania wskazują, że około 62% dorosłych ludzi nie przeczytało w 2018r. żadnej książki. W naszej szkole 7 czerwca 2019r. do czytania zachęcało podczas akcji 96 osób.
My lubimy czytać!

“Przerwa na czytanie”

Ogólnopolska akcja bicia rekordu

w liczbie osób czytających w przerwie

10.05.2019r.

Dzisiaj – 10 maja 2019r. – na trzeciej i czwartej przerwie czytaliśmy książki w ramach ogólnopolskiej akcji “Przerwa na czytanie”. Wszyscy miłośnicy tej formy rozrywki przynieśli swoje książki albo wypożyczyli je z biblioteki szkolnej i wspólnie zasiedli do czytania na trzeciej i czwartej przerwie międzylekcyjnej. W propagowanie czytelnictwa i takie zaakcentowanie XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek włączyli się uczniowie ze wszystkich klas szkoły podstawowej i ostatniej klasy gimnazjum oraz nauczyciele.
Akcja ‘Przerwa na czytanie” odbyła się w ramach Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających w przerwie zainicjowanej przez Bibliotekę WOM w Gorzowie Wielkopolskim. Honorowy patronat nad akcją objęła Fundacja ABCXXXI Cała Polska czyta dzieciom. W naszej szkole czytało 68 osób.

KONKURS RECYTATORSKI

UPAMIĘTNIAJĄCY 100.ROCZNICĘ NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

14.12.2018r..

Podczas konkursu recytatorskiego, który odbył się w piątek 14 grudnia 2018r.,  uczniowie klas IV – VI  recytowali wiersze o charakterze patriotycznym  autorstwa W. Szymborskiej, W, Bełzy czy A. Słonimskiego. Starsi zaś przedstawili w własne interpretacje fragmentów „Pana Tadeusza”.
Oto wyniki:   W kategorii klas IV – VI   I miejsce – Magdalena Szala (Va), II – Helena Tłuścik (IVa), III – Dominika Holka (VI) ,  trzy równorzędne wyróżnienia: Filip Holka (IVa), Cyprian Karwasz (Vb), Amelia Sikora (IVa), wyróżnienie dla Marceliny Wysokońskiej (Va); a w  klasach VII , VIII i IIIG : I miejsce – Oliwia Erazmus (VIIIb), Sebastaian Kaźmierczak (VIIIa), III – Julia Balcerzak (IIIG), a wyróżnienia otrzymali: Zuzanna Zaborowska (VIIIb), Wiktoria Makowska  (IIIG) Ignacy Witkowski (IIIG).
Jury w składzie p. Małgorzata Wilczyńska i p. Jarosław Sułkowski serdecznie gratuluje laureatom oraz wszystkim uczestnikom, którzy podjęli trud nauczenia się wiersza i pokonali tremę!

Narodowe Czytanie “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego

7.09.2018r.

Nasza szkoła przyłączyła się w tym roku do akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP, a mającej na celu promocję czytania klasycznych utworów z bogatego zbioru literatury polskiej. W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości do wspólnego czytania wybrano “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. To powieść, która opowiada o początkach II Rzeczpospolitej. Dla uczniów z klasy VII, VIII i III gimnazjum fragmenty części “Szklane domy” czytał pan dyrektor Cezary Bosacki oraz nauczyciele Anna Kąkol, M. Wilczyńska i J. Sułkowski. Wcześniej przybliżono młodzieży istotę Narodowego Czytania oraz treść powieści i sylwetkę autora.
 

Jak nie czytam, jak czytam!

8.06.2018r.

W piątek 8 czerwca 2018r. uczniowie naszej szkoły z klas IV – VII i gimnazjum przynieśli ulubione książki po to, żeby przez krótki czas o godz. 10. 00 wspólnie poczytać i wziąć udział w III edycji akcji masowego czytania “Jak nie czytam, jak czytam” organizowanej przez redakcję miesięcznika”Biblioteka w Szkole”. Według badań 62% Polaków powyżej piętnastego roku życia nie czyta ani jednej książki w roku. Młodzi jednak pokazują, że czytają! Do bicia rekordu czytania w jednym czasie i miejscu w całej Polsce dołączyło dziś 153 uczniów i 11 pracowników naszej szkoły! Czytajmy!!!

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23.04.2018r.

Światowy Dzień Książki to okazja, aby popularyzować czytelnictwo. Poświęciliśmy go najmłodszym. Uczennice gimnazjum czytały dzieciom w przedszkolu wiersze Juliana Tuwima, baśnie Andersena i książki z serii “Basia i…” Biblioteka Narodowa przedstawiła w marcu raport stanu czytelnictwa za rok 2017, z którego wynika, że ( tylko) 38% Polaków powyżej 15 roku życia przeczytało w ostatnim roku co najmniej jedną książkę! To dużo poniżej oczekiwań, dlatego gorąco zachęcamy wszystkich do czytania.

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

UCZNIÓW KLASY I SZKOŁY PODSTAWOWEJ

11.04.2018r.

Uczniowie klasy I szkoły podstawowej w środę 11 kwietnia 2018r. zostali pasowani na Czytelnika. Ich starsi koledzy z klasy II gimnazjum przygotowali zagadki i krzyżówki dotyczące postaci z baśni. Opowiedzieli, czego oczekuje książka i jak należy z nią postępować. Następnie dzieci złożyły uroczyste przyrzeczenie Czytelnika i otrzymały na pamiątkę zakładki i dyplomy. Teraz zapraszamy już wszystkich Pierwszaków do wypożyczania i czytania książek z biblioteki szkolnej!

Wizyta w Bibliotece Głównej

Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

5.02.2018r.

Klasa IIIA gimnazjum w poniedziałek 5 lutego 2018r. zwiedziła Bibliotekę Główną Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego – jedną z najnowocześniejszych bibliotek w Bydgoszczy. Uczniowie zapoznali się z zasadami korzystania z czytelni i sposobem wypożyczania książek. Wrażenie zrobiły nie tylko specjalne przeszklone boksy do pracy indywidualnej, wyposażone w komputery, ale przede wszystkim liczne kanapy i fotele zachęcające do błogiego pogrążenia się w lekturze. Wszystkim w oczy rzucała się przestrzeń i ogromna liczba książek. W budynku na holach organizowane są też wystawy i jedną z nich z zainteresowaniem obejrzeli nasi uczniowie. To wystawa fotografii Romualda Fajtanowskiego “DEKADA – ciąg dalszy” przedstawiająca niespodziewane ujęcia z życia zwykłych ludzi.

Wystawa książek

zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

21.11.2017r.

We wtorek 21 listopada 2017 podczas “Drzwi otwartych” wszyscy rodzice mogli obejrzeć wystawę książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Głównym celem tego programu jest podniesienie poziomu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży i uświadomienie roli czytania w procesie rozwoju młodego człowieka. Propozycję listy książek stworzyli rodzice, uczniowie i nauczyciele. Zapraszamy do lektury!

Warsztaty literackie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koronowie

13.11.2017r.

Uczennice z naszej szkoły uczestniczyły w poniedziałek 13.11.2017r. w warsztatach literackich zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Koronowie. Zajęcia poprowadził Zbigniew Masternak – pisarz, reportażysta i autor scenariuszy, autor autobiograficznego cyklu”Księstwo”. Prócz cennych wskazówek dotyczących pisania i budowania historii prowadzący podkreślał rolę pasji w życiu każdego człowieka.

“Przygody i podróże w lekturze”

Konkurs Głośnego Czytania dla klas IV- VI szkoły podstawowej i gimnazjum

27.10.2017r.

W piątek 27 października odbył się konkurs głośnego czytania w dwóch kategoriach wiekowych. Najpierw zaprezentowali się uczniowie klas IV – VI, którzy czytali fragmenty wybranych przez siebie książek przygodowych. Oceniało ich jury w składzie: przewodnicząca  p. Barbara Czechowicz i członkowie: p. Alicja Wojciechowska i p. Urszula Gorczyńska. Najlepsi okazali się: Emilia Leonarska (kl. V) – I miejsce; Nina Malcer (kl.VI)- II miejsce; Nadia Kaszuba (kl. V) – III miejsce, Natalia Goździk (kl. VI) – wyróżnienie.
W drugiej części konkursu fragmenty książek podróżniczych czytali na głos uczniowie klasy VII, II, IIIA i IIIB gimnazjum. Jurorów zachwyciła Zuzanna Łobocka (kl. IIG), która zdobyła I miejsce,  II miejsce zajęła  Julia Balcerzak (IIG), a III – Patrycja Słysz (IIIA). Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Piotrowska z kl. IIIB i Sebastian Kaźmierczak z kl. VII.
Tę kategorię wiekową oceniało jury w składzie: przewodnicząca – p. Barbara Czechowicz, członkowie: p. Alicja Wojciechowska i p. Jarosław Sułkowski.
Dziękujemy uczestnikom za przygotowanie, a wszystkich zachęcamy do czytania książek!

Konkurs Głośnego Czytania dla klas I-III

26.10.2017r.

W czwartek 26 października odbył się Konkurs głośnego czytania dla klasy II, IIIa i IIIb szkoły podstawowej. Każdą klasę reprezentowały cztery osoby, które wcześniej wygrały eliminacje klasowe. Wszystkie dzieci czytały na głos najpiękniejsze baśnie H. Ch. Andersena. Jury w składzie: p. Katarzyna Karwat –  przedstawicielka Biblioteki Miejskiej w Koronowie, p. Barbara Czarkowska  Mucha i p. Krzysztof Kaszubski wyłonili najlepszą trójkę: I miejsce zajęła Basia Ciemiecka (kl. II), II miejsce -Emilia Świetlik (kl. II), III miejsce Amelia Sikora – (kl. IIIa)
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a wychowawcom  p. A. Piasek – Bałdowskiej, p. G. Posłusznej i p. M. Rzendkowskiej dziękujemy za przygotowanie dzieci i przeprowadzenie eliminacji.

“Książka żywa”

wizyta w Muzeum Okręgowym L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

19.10.2017r.

Uczniowie klasy IIIA gimnazjum obejrzeli w czwartek 19 października 2017r. wystawę pt. “Książka żywa” w Muzeum Okręgowym im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Artyści przygotowujący prace na tę ekspozycję przedstawili swoją wizję książki, także książki przyszłości. Mogliśmy zobaczyć książki z filcu, z plakatów, ze starych książek telefonicznych czy ekspresyjne zapiski na papierze nutowym. Rożne formy i wizje książki przybliżyły zwiedzającym kierunki współczesnej sztuki.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29.09. 2017r.

Nasza szkoła  29 września 2017r. przystąpiła do akcji promującej czytanie. Na pierwszych lekcjach nauczyciele przez kilkanaście minut czytali uczniom książki wybrane przez siebie lub zaproponowane przez czytelników biblioteki. Dziewczęta z gimnazjum czytały też przedszkolakom. Po niektóre książki później w bibliotece utworzyła się kolejka. Pamiętajmy, że czytanie rozwija wyobraźnię i wzbogaca słownictwo, a głośne czytanie dodatkowo buduje więź między czytającym a słuchaczem. Zachęcamy do takiej formy spędzania czasu i odwiedzania biblioteki szkolnej!

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

b5

 

Jużb4 od 17 lat na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto trwa przez cały październik, a biblioteki szkolne w tym czasie organizują wiele wydarzeń i świętują wraz z czytelnikami.

Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmiało:

„KSIĄŻKA TO DOPIERO POCZĄTEK”

W naszej szkole Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych świętowany był po raz pierwszy i miejmy nadzieję, że nie ostatni.

Uczniowie mogli zapoznać się z wystawą książek, których bohaterami są zwierzęta i książek o zwierzętach. Wystawkę tą tematycznie powiązano ze Światowym Dniem Zwierząt, który obchodzony jest 4 października.

z3

Przygotowaliśmy też wystawę nowości wydawniczych, które pojawiły się w naszej bibliotece.

dav

Przed biblioteką można było zobaczyć ekspozycję okładek książek, które w dzieciństwie i młodości czytali nauczyciele.

z1

W przygotowaniu tych wystaw uczestniczyły uczennice z kl. III B gimnazjum – Martyna Arkuszewska, Michalina Cieślińska i Weronika Demska.

Przez cały październik uczniowie klas 1 – 3 przynosili własnoręcznie wykonane zakładki do książek. W konkursie wzięło udział 25 uczniów. Najpiękniejsze zakładki zostały nagrodzone książkami:

I miejsce – Michalina Galińska kl. 1

II miejsce – Julia Łobocka kl.1

III miejsce – Ida Świętochowska kl.1

Wyróżnienia – Nel Dziamska kl.1, Sebastian Czyż kl.1, Justyna Nowak kl.1

z4

W dniu 27.10.2016 r. odbył się też konkurs czytelniczy dla uczniów klas 2 i 3 szkoły podstawowej. Uczniowie klasy drugiej czytali fragmenty książeczki Jana Grabowskiego „Czarna owieczka”, a uczniowie klasy trzeciej fragmenty książki  Romana Pisarskiego „O psie który jeździł koleją”. Najpiękniej czytające dzieci otrzymały nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy i słodycze. Uczniowie klas 1 – 3 uczestniczyli też w Dniu Postaci Bajkowej i Literackiej. Dzieci, które przebrały się za postać z bajki i opowiedziały coś o niej otrzymały zakładki i słodycze, a trzy najpiękniejsze stroje nagrodzono książkami.

Ponadto uczniowie w czasie zajęć lekcyjnych ze swoimi wychowawcami rozwiązywali krzyżówkę o bibliotece i kolorowali bajkowe postacie i kolorowanki biblioteczne.

dav

W dniu 28.10.2016 r. zorganizowaliśmy dla uczniów klas 4 – 6 konkurs pięknego czytania wybranej przez siebie książki. Uczniowie rozwiązywali też krzyżówkę o tematyce bibliotecznej. Do konkursu czytelniczego przystąpiło 9 uczestników, spośród których komisja nagrodziła książkami za:

I miejsce – Oliwia Małas kl. 4

II miejsce – Natalia Goździk kl. 5

III miejsce – Wiktoria Słysz kl. 5

Pozostali uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodycze.

z6z7

W tym samym dniu odbyła się też impreza czytelnicza dla gimnazjalistów. W związku z tym, że rok 2016 jest rokiem Henryka Sienkiewicza gimnazjaliści w ramach konkursu czytelniczego czytali fragmenty dzieł naszego noblisty. Rozwiązywali też krzyżówkę tematyczną dotyczącą Henryka Sienkiewicza.

W konkursie czytelniczym komisja wyróżniła nagrodami książkowymi za:

I miejsce – Julię Karbowiak z kl. IIA gimnazjum

II miejsce – Julię Balcerzak z kl. I gimnazjum

III miejsce – Jakuba Milhausena z kl. I gimnazjum

z8

sdr


 PASOWANIE NA CZYTELNIKA

W dniu 16 lutego 2017 r. uczniowie klasy pierwszej zostali  przyjęci w poczet czytelników naszej biblioteki.

W czasie uroczystości pasowania młodzi czytelnicy musieli rozwiązać interaktywną krzyżówkę związaną tematycznie z bajkami, odpowiadali na pytania dotyczące zasad właściwego postępowania z książkami, rozwiązywali zagadki dotyczące biblioteki.

Po złożeniu uroczystej przysięgi Królowa Książka pasowała pierwszoklasistów na czytelników. Młodzi czytelnicy otrzymali też pamiątkowe dyplomy i zakładki oraz słodycze.

W przygotowaniu uroczystości pomagali uczniowie z klasy I gimnazjum: Julia Balcerzak, Joanna Warszawska, Jakub Jakubczak, Maksymilian Sura, Jakub Milhausen.

b7b8b9b10        b11       b6

dav dav
dav dav
dav dav

 DZIEŃ KSIĄŻKI i DZIEŃ BIBLIOTEKARZA

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz Dnia Bibliotekarza uczniowie klasy trzeciej gimnazjum zaprezentowali swoje projekty.

Klaudiusz Domachowski i Szymon Kamasa przedstawili projekt “Motyw książki w malarstwie”, a Michał Bross wraz z Filipem Domżalskim zaprezentowali projekt “Historia książki”.

Wraz z realizacją projektu zaplanowaliśmy dla klas 4 – 6 i gimnazjum zadania w formie konkursu. Każda klasa otrzymała zadania, które były związane z realizacją projektów uczniowskich:

  • rozwiązanie krzyżówki do dotyczącej historii książki z wykorzystaniem informacji zamieszczonej w prezentacji,
  • wykonanie zadania mającego na celu odnalezienie w internecie informacji na temat obrazów, które zawierają motyw książki (kto je namalował, jak nazywała się epoka w której malarz tworzył, podanie wieku w którym żył),
  • wykonanie plakatu klasowego „Czytam, ponieważ…”, gdzie uczniowie mieli napisać o motywach, które skłaniają ich do czytania książek,
  • wykonanie klasowej „sweet foci” z ulubionymi książkami.

Klasa III a gimnazjum

CZYTELNICZE OCZKA

Klasa V   
 Klasa I gimnazjum
 
 Klasa II a gimnazjum