MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

b5

Jużb4 od 17 lat na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto trwa przez cały październik, a biblioteki szkolne w tym czasie organizują wiele wydarzeń i świętują wraz z czytelnikami.

Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmiało:

„KSIĄŻKA TO DOPIERO POCZĄTEK”

W naszej szkole Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych świętowany był po raz pierwszy i miejmy nadzieję, że nie ostatni.

Uczniowie mogli zapoznać się z wystawą książek, których bohaterami są zwierzęta i książek o zwierzętach. Wystawkę tą tematycznie powiązano ze Światowym Dniem Zwierząt, który obchodzony jest 4 października.

z3

Przygotowaliśmy też wystawę nowości wydawniczych, które pojawiły się w naszej bibliotece.

dav

Przed biblioteką można było zobaczyć ekspozycję okładek książek, które w dzieciństwie i młodości czytali nauczyciele.

z1

W przygotowaniu tych wystaw uczestniczyły uczennice z kl. III B gimnazjum – Martyna Arkuszewska, Michalina Cieślińska i Weronika Demska.

Przez cały październik uczniowie klas 1 – 3 przynosili własnoręcznie wykonane zakładki do książek. W konkursie wzięło udział 25 uczniów. Najpiękniejsze zakładki zostały nagrodzone książkami:

I miejsce – Michalina Galińska kl. 1

II miejsce – Julia Łobocka kl.1

III miejsce – Ida Świętochowska kl.1

Wyróżnienia – Nel Dziamska kl.1, Sebastian Czyż kl.1, Justyna Nowak kl.1

z4

W dniu 27.10.2016 r. odbył się też konkurs czytelniczy dla uczniów klas 2 i 3 szkoły podstawowej. Uczniowie klasy drugiej czytali fragmenty książeczki Jana Grabowskiego „Czarna owieczka”, a uczniowie klasy trzeciej fragmenty książki  Romana Pisarskiego „O psie który jeździł koleją”. Najpiękniej czytające dzieci otrzymały nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy i słodycze. Uczniowie klas 1 – 3 uczestniczyli też w Dniu Postaci Bajkowej i Literackiej. Dzieci, które przebrały się za postać z bajki i opowiedziały coś o niej otrzymały zakładki i słodycze, a trzy najpiękniejsze stroje nagrodzono książkami.

Ponadto uczniowie w czasie zajęć lekcyjnych ze swoimi wychowawcami rozwiązywali krzyżówkę o bibliotece i kolorowali bajkowe postacie i kolorowanki biblioteczne.

dav

W dniu 28.10.2016 r. zorganizowaliśmy dla uczniów klas 4 – 6 konkurs pięknego czytania wybranej przez siebie książki. Uczniowie rozwiązywali też krzyżówkę o tematyce bibliotecznej. Do konkursu czytelniczego przystąpiło 9 uczestników, spośród których komisja nagrodziła książkami za:

I miejsce – Oliwia Małas kl. 4

II miejsce – Natalia Goździk kl. 5

III miejsce – Wiktoria Słysz kl. 5

Pozostali uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodycze.

z6z7

W tym samym dniu odbyła się też impreza czytelnicza dla gimnazjalistów. W związku z tym, że rok 2016 jest rokiem Henryka Sienkiewicza gimnazjaliści w ramach konkursu czytelniczego czytali fragmenty dzieł naszego noblisty. Rozwiązywali też krzyżówkę tematyczną dotyczącą Henryka Sienkiewicza.

W konkursie czytelniczym komisja wyróżniła nagrodami książkowymi za:

I miejsce – Julię Karbowiak z kl. IIA gimnazjum

II miejsce – Julię Balcerzak z kl. I gimnazjum

III miejsce – Jakuba Milhausena z kl. I gimnazjum

z8

sdr

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

W dniu 16 lutego 2017 r. uczniowie klasy pierwszej zostali  przyjęci w poczet czytelników naszej biblioteki.

W czasie uroczystości pasowania młodzi czytelnicy musieli rozwiązać interaktywną krzyżówkę związaną tematycznie z bajkami, odpowiadali na pytania dotyczące zasad właściwego postępowania z książkami, rozwiązywali zagadki dotyczące biblioteki.

Po złożeniu uroczystej przysięgi Królowa Książka pasowała pierwszoklasistów na czytelników. Młodzi czytelnicy otrzymali też pamiątkowe dyplomy i zakładki oraz słodycze.

W przygotowaniu uroczystości pomagali uczniowie z klasy I gimnazjum: Julia Balcerzak, Joanna Warszawska, Jakub Jakubczak, Maksymilian Sura, Jakub Milhausen.

b7b8b9b10        b11       b6

dav dav

DZIEŃ KSIĄŻKI i DZIEŃ BIBLIOTEKARZA

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz Dnia Bibliotekarza uczniowie klasy trzeciej gimnazjum zaprezentowali swoje projekty.

Klaudiusz Domachowski i Szymon Kamasa przedstawili projekt “Motyw książki w malarstwie”, a Michał Bross wraz z Filipem Domżalskim zaprezentowali projekt “Historia książki”.

Wraz z realizacją projektu zaplanowaliśmy dla klas 4 – 6 i gimnazjum zadania w formie konkursu. Każda klasa otrzymała zadania, które były związane z realizacją projektów uczniowskich:

• rozwiązanie krzyżówki do dotyczącej historii książki z wykorzystaniem informacji zamieszczonej w prezentacji,
  • wykonanie zadania mającego na celu odnalezienie w internecie informacji na temat obrazów, które zawierają motyw książki (kto je namalował, jak nazywała się epoka w której malarz tworzył, podanie wieku w którym żył),
  • wykonanie plakatu klasowego „Czytam, ponieważ…”, gdzie uczniowie mieli napisać o motywach, które skłaniają ich do czytania książek,
  • wykonanie klasowej „sweet foci” z ulubionymi książkami.

Klasa III a gimnazjum

CZYTELNICZE OCZKA