Pamiętamy o naszym Patronie

Tuż po Świętach  Bożego Narodzenia minie 84. rocznica śmierci patrona naszej szkoły – Leona Wyczółkowskiego. Ten wybitny malarz od 1922 roku związany był z naszą okolicą.  Przypomnijmy, że w zamian za apanaże uzyskane od Muzeum Wielkopolskiego za przekazanie pokaźnych zbiorów prac artysta zakupił dworek w Gościeradzu. Od tego momentu spędzał tu miesiące letnie, mieszkał bowiem w Krakowie i ciągle podróżował z zamiłowania i z obowiązku pełnienia funkcji wykładowcy. Z czasem przeniósł się tutaj na stałe, nie porzucił jednak obowiązków profesorskich i często wyjeżdżał.  W swoich pracach zawsze doceniał piękno i spokój przyrody na wsi. Do najbardziej znanych prac z tego okresu zaliczyć można „Wiosnę w Gościeradzu” czy plansze graficzne dębów rogalińskich, cisów w Wierzchlesie, drzew i kwiatów z gościeradzkiego parku, a także „Dąb w Nowym Jasińcu”. Ostatnim niedokończonym obrazem malarza jest akwarela na papierze „ Kwiaty w dwuotworowym wazonie” z 1936r.

Leon Wyczółkowski zmarł podczas wyjazdu do Warszawy w 27 grudnia 1936r. w wieku 84 lat. Jego życzeniem był skromny pochówek na cmentarzu we Wtelnie.  Tak tez się stało.  Duch artysty jest  obecny w pracach naszych uczniów. Zapraszamy do obejrzenia rysunków drzew czwartoklasistów, którzy ćwiczyli na nich gamę kolorystyczną.