81 rocznica mordów hitlerowskich w Tryszczynie

Tradycyjnie we wrześniu każdego roku społeczność Zespołu Szkół we Wtelnie czci pamięć  rodaków pomordowanych przez nazistów. Tej straszliwej zbrodni dokonali okupanci niemieccy  na przełomie września i października 1939 roku. Ofiarami zbrodni  byli  niewinni ludzie w różnym wieku, mieli rodziny,  marzenia i życiowe plany. W zbiorowych egzekucjach, w rowach strzeleckich nad Brdą zginęło około 1100 obywateli polskich: inteligencji, duchowieństwa, rolników i kupców. Życie oddało 70 polskich harcerzy i harcerek oraz 370 Żydów. Wśród ofiar były kobiety, starcy i dzieci. W 1942 roku zamordowano tutaj również polskich żołnierzy oraz 200 jeńców rosyjskich. W tym miejscu zamordowano księdza Jana Hamerskiego – wieloletniego proboszcza parafii Wtelno. Z uwagi na pandemię  COVID – 19  w tym roku nie organizujemy uroczystych obchodów upamiętniających to wydarzenie. W dniu 30 września 2020 r.  o godz. 12.00 przedstawiciele Zespołu Szkół we Wtelnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemicznego złożą kwiaty i zapalą znicze w Miejscu Pamięci Narodowej w Tryszczynie.