Śladami Leona Wyczółkowskiego

Miesiąc kwiecień w naszej szkole corocznie poświęcamy pamięci naszego patrona Leona Wyczółkowskiego. W tym roku szkolnym w wyjątkowy sposób podjęliśmy tematykę życia i twórczości Wyczóła.

Klasy IV – VII na plastyce wykazały się znajomością wątków z życia Wyczółkowskiego pisząc test. Inspiracją do przygotowania prac na konkurs plastyczny klas I – III i IV – V – VII był obraz “Wiosna – wnętrze pracowni artysty”, natomiast klasa VI przygotowała monotypię. W każdej klasie wybrano jedną – najlepszą pracę.

Klasy VI przygotowały opis obrazu. Klasy VII wykonały mapy z wykazem miejscowości, w których bywał Wyczółkowski oraz quizy i krzyżówki. Efekty podjętych działań można zobaczyć w poniższych materiałach.

Klasy VII – quizy i krzyżówka

Oliwia Małas https://learningapps.org/display?v=pq2jztk0a21

Macelina Wysokińska https://learningapps.org/display?v=pq2jztk0a21

Dominika Holka, Ania Dąbrowska i Szymon Bełdowski https://create.kahoot.it/details/122c0174-109d-45d0-8605-9db01ba1d5fe

Nadia Kaszuba, Kacper Foterek, Mikołaj Kuźmiński https://quizizz.com/join/quiz/6078019a7e53fa001b742437/start?studentShare=true

Natalia Tłuścik https://quizizz.com/admin/quiz/606eeb9280ae51001b5f9cc5/leon-wycz%C3%B3%C5%82kowski

Magdalena Szala

Klasy VI – opis obraz

Obraz „Wiosna – wnętrze pracowni artysty” namalował Leon Wyczółkowski w 1933 r. Dzieło zostało wykonane techniką akwareli, tuszu i kredy. Ma wymiary 71 x 80 cm. Obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Tematem obrazu, jak wskazuje tytuł, jest wiosna widoczna z pokoju, w którym pracował artysta. Na pierwszy plan wysuwa się otwarte okno, przez które widać obsypaną licznymi kwiatami śliwę. Promienie wiosennego słońca oświetlają drzewo, a powiewy wiatru wprawiają białe firanki w falowanie. W tej części obrazu dominują jasne, ciepłe barwy. Biel kwiatów,  błękit nieba, soczysta zieleń sadu sprawiają przyjemne wrażenie. Drugi plan to wnętrze pracowni. W środku przykuwa uwagę odwrócony do okna pusty fotel. Przed nim na parapecie leży otwarta książka, w której przewracają się kartki. Z lewej strony stoi krzesło, nad nim wisi zegar. Po prawej stronie okna widać prawdopodobnie duże lustro, w którym odbija się obraz. Pod lustrem umieszczona jest ciężka komoda. Na niej widnieje prawdopodobnie niewielka statuetka. Całości pokoju dopełnia ciemnoszary dywan. Wszystkie meble są ciemne i to sprawia, że pracownia jest ponura i smutna. Jej wizerunek kontrastuje z ciepłymi widokami za oknem.

         Książka i pusty fotel  i zegar symbolizują przemijanie, a krzesło – miejsca dla następcy mistrza.

         Obraz nam się podoba. Chociaż  wystrój pokoju nie jest przytulny, to jednak  nadzieją napawa piękny widok sadu wiosną. Dla nas dzieło ważne jest także z tego powodu, że artysta uwiecznił na nim miejsce w Gościeradzu, gdzie przebywał pod koniec swojego życia.

Klasa VI z panią Małgorzatą Wilczyńską

Klasy VII – mapy

https://jamboard.google.com/d/1ThbAXnLWjNLlgdS081d8fALLFTk9CJrbfPfC4k9NZV4/viewer

https://jamboard.google.com/d/1228LV4HeIRrxz8T1vRo-nPzTVFYGfq5DLRrlxv80584/viewerhttps://jamboard.google.com/d/14hJffAIybLawDraxViYWCwvpoG5Ow4q3YLKDRyRkk3A/viewer

https://www.canva.com/design/DAEbivXQBwI/share/preview?token=7uYDJUc1pUwiwGi83YNRlQ&role=EDITOR&utm_content=DAEbivXQBwI&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=sharebutton

Wyniki konkursu plastycznego – “Co wyczuł Wyczół?”

Klasa I – Dominik M.
Klasa II a – Michał T.
Klasa II b – Sebastian Ś.
III – Emilia Dz.
Klasa IV – Natalia K.
Klasa V – Sebastian Cz.
Klasa VI a – Bartosz J.
Klasa VI b – Jan S.
Klasa VII – Oliwia L.
Klasa VII – Helena Sz.
Klasa VII – Eliza K.